Recenze

Brandýs jakoby

Brandýs jakoby     V Oftisu v Ústí nad Orlicí vyšla publikace, kterou napsal Jaroslav Hubený a nazval ji Brandýs jakoby s podtitulem Čtení o Brandýse nad Orlicí. (Pevná vazba, 352 str.)

     Hubený vstoupil do literatury poučený životem, přes mnohá zaměstnání včetně starostování ve městečku, o němž píše, působením v redakci okresních a později i krajských novin, dokonce o sobě dal vědět i literárně, zdařilou novelou Cesta za zrcadlem. Mám pocit, že v až překvapivě rozsáhlé knize o Brandýse jako by našel svoji další parketu. Rozhodně v ní využil svých zkušeností z novin a ledacos nasvědčuje, že cílevědomě shromažďoval fakta delší čas, protože ve svém souhrnu působí velice přesvědčivě.

     Už rozsahem stránek jde o neobvyklou knihu. Pokud autor zvolil i neobvyklý název, neobvyklý musel být zákonitě i prolog, kde vysvětluje, proč použil to zpochybňující slovo „jakoby“. Například provokativně tvrdí, že je Brandýs městem, ale současně i venkovem. Zpozorníme. Po několika dalších větách si položíme otázku: Bude takto zpochybňovat dál? Co má autor za lubem? A najednou zjišťujeme, že jeho text není negací, ale že nás chce upozornit na pozoruhodnou minulost, která podle jeho názoru nekoresponduje s tím, co se v jeho městě odehrává dnes. Ale ani tohle neznamená, že by své město neměl rád. Spíše naopak. Stačí si přečíst popisek pod mapkou na straně 8. Cituji: Nevystoupit z vlaku na stanici Brandýs nad Orlicí se rovnalo pominutí podobně významných stanic jakými byly Vídeň, Brno, Praha a Drážďany… Smělé prohlášení, nemyslíte? Berme to s nadsázkou, stejně jako tvrzení, že v knížce je jen takový ten pelmel, v němž na sebe téměř nic nenavazuje, že nechce nahrazovat historiky atd.

     Svůj vztah potvrzuje i úvahou, že Brandýs lze považovat nejen za jedno z nejmenších, ale i nejmilejších, nejkrásnějších a nejduchovnějších měst na východě Čech. Mohl bych začít vyjmenovávat, co všechno jsem se přečtením knihy dozvěděl z minulosti (vodoléčebné lázně, hrad a pověst o pokladu, o vztahu k místu Jednoty bratrské v pobělohorské době, pobytu Komenského, o Jiskrovi z Branýsa, o železnici, která nepochybně sehrála významnou úlohu až po nedávnou minulost a přítomnost, ale to ať si každý přečte sám.

     Podle mne Jaroslav Hubený poskytl čtenářům víc, než bylo nejspíš očekáváno. Vyčerpal, co bylo třeba, vyslovil se k minulosti a dokonce naznačil, jak by se na ni mělo navazovat.

     Jsem přesvědčen, že Brandýs jakoby předkládá všechno podstatné, co lze k městu a lidem s ním spjatým už třeba jen tím, že v něm zanechali nějakou pozitivní stopu, vyslovit. Samotný text doplňují černobílé fotografie, ale i několik bloků barevných, které dokumentují místa, o nichž je psáno. Tady si myslím, že méně mohlo znamenat i více.

     Domnívám se, že jde o poctivě napsanou knihu, která jistě neujde pozornosti čtenářů, kteří se zajímání o historii regionů, jež sehrály poměrně významnou úlohu v českých dějinách.

Milan Dušek


Doprava nad 1 000 Kč ZDARMA

Doprava zboží ZDARMA
v rámci České republiky
při objednávce nad 1 000 Kč.
Obchodní podmínky

ZAREGISTRUJTE SE

Zaregistrujte se a získáte snadný a rychlý přístup ke všem funkcím našeho obchodu.
Registrace

RYCHLÝ KONTAKT

+420 465 521 052
+420 465 525 322
Volejte od 8:00 do 15:00 hodin
info@oftis.cz

malé logo OFTIS spol. s r. o., Příkopy 1438, 562 01 Ústí nad Orlicí, IČ 150 28 828, DIČ: CZ15028828 tel.: +420 465 52 10 52, 52 53 22, e-mail: oftis@oftis.cz
firma zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Hradci Králové značka: odd.C, vložka 440